priority_high

Kliknij, żeby zobaczyć ważne informacje

Trening słuchowy Tomatisa

By wspierać umiejętności bazowe

Dla kogo jest przeznaczona metoda Tomatisa?

Z metody Tomatisa może skorzystać każdy, ponieważ plan treningu słuchowego jest dobierany do indywidualnych potrzeb danej osoby. U małych dzieci chodzi głównie o wspieranie umiejętności bazowych, natomiast u nastolatków czy dorosłych może on polegać na wspieraniu zapamiętywania i koncentracji, obniżenia poziomu stresu, łatwiejszej nauki języków obcych czy opóźnienia procesów demencji u osób dojrzałych.

Badanie przed rozpoczęciem treningu200 PLN

+ nagranie głosu mamy jeśli będzie to możliwe

Jedna półtoragodzinna sesja treningu słuchowego120 PLN
Badanie po zakończeniu treningu200 PLN

Więcej o metodzie słuchowej Tomatisa

Autorem treningu słuchowego w tym wydaniu jest Alfred Tomatis - profesor medycyny, otolaryngolog. Badał on związek pomiędzy słuchem, głosem, mową i językiem oraz ich wpływem na jakość funkcjonowania człowieka. Zwrócił on uwagę, że słyszenie nie jest tym samym, co słuchanie. Ktoś może słyszeć, ale nie umieć dobrze słuchać. Jego metoda skupia się na tym, by nauczyć mózg dobrze słuchać tego, czego nie potrafi prawidłowo odbierać.

Tomatis odkrył, że dźwięki nie dają nam tylko informacji o tym, co dzieje się wokół nas lecz także, w zależności od ich częstotliwości, pobudzają określone ośrodki kory mózgowej wpływając przez to na jej rozwój - tworzenie się nowych połączeń nerwowych. Daje to pozytywne efekty w funkcjonowaniu człowieka, zarówno w sferze ruchowej, językowej, w zakresie umiejętności poznawczych jak i punktów stresu i emocji.

Trening polega na podawaniu przez specjalne słuchawki dźwięków w postaci głosu lub muzyki. Kluczowy jest fakt, że dźwięki te są filtrowane - odcinane są wysokie lub niskie częstotliwości, by aktywować obszary kory mózgowej odpowiedzialne za konkretne umiejętności. Dodatkowo dźwięk podawany jest drogą powietrzną (tradycyjnie, przez ucho), jak i drogą kostną, przez specjalny pobudnik umiejscowiony na głowie, przy słuchawkach. Czasami stosujemy dodatkowe pobudniki na żuchwę lub inne części ciała, by mocniej je pobudzić do pracy i rozwoju.

Dźwięki podawane są przez specjalne słuchawki, a filtrowane są przez autorski sprzęt samego twórcy metody - elektroniczne ucho. Trening jest wymagający - wymaga codziennych (lub kilku dziennie) półtoragodzinnych sesji podczas których nie można rozmawiać. Można za to zajmować się grami, rysowaniem, kolorowaniem, układaniem i ogólnie - zabawą czy kreatywnym działaniem. Można też medytować lub spać :) W PsychoLogo sesje prowadzone są 5x w tygodniu w kilku grupach - intensywność i godziny spotkań dostosowujemy indywidualnie do potrzeb i możliwości danej osoby i rodziny.

Wiele osób ma obawy co do rozpoczynania treningu, ze względu na jego intensywność i wysokie koszty. Wysoka skuteczność treningu Tomatisa pozwala ostatecznie zaoszczędzić czas i pieniądze wydawane na inne rodzaje terapii. Dodatkowo rozpoczęcie terapii od treningu słuchowego pomaga osiągać szybsze/ lepsze efekty na innych rodzajach zajęć terapeutycznych np. zajęciach logopedycznych, sensorycznych, psychoterapii.

Trening jest wymagający, a rodzice mają nie raz obawy, czy ich dziecko da radę wytrzymać w słuchawkach. Nasze doświadczenia są jednoznaczne - dzieci szybko przyzwyczajają się do słuchawek i chętnie słuchają przygotowanych programów. Na pewno zachęca głos mamy słyszany w słuchawkach - aby trening przyniósł najlepsze efekty, mama nagrywa swój głos i w trakcie terapii dziecko słucha go po odpowiednim przygotowaniu. Przygotowanie polega na tym, że głos mamy filtrujemy i zostawiamy w nim tylko wysokie częstotliwości, czyli takie, które dziecko słyszy jeszcze przebywając pod sercem mamy. Pierwszego, drugiego dnia dziecko nie rozumie tych dźwięków, aż w końcu, zaczyna rozumieć. To dowód na to, że mózg uczy się je interpretować. W ten sam sposób "gimnastykujemy" wszystkie kluczowe obszary, aby wesprzeć całość funkcjonowania dziecka czy osoby dorosłej.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty?

Warto się przygotować!

Pamiętaj, żeby zapisywać wszystkie pytania. W trakcie konsultacji często zapominamy o coś zapytać.

Przynieś ze sobą wyniki dziecka.

Jeżeli dziecko uczęszcza do poradni specjalistycznej, np. laryngologicznej, psychologicznej koniecznie zabierz ze sobą wyniki badań, opinie, zaświadczenia. Przydaje się również książeczka zdrowia dziecka.

Kiedy można zastosować trening metodą Tomatisa?

Trening można zastosować między innymi w przypadku:

  • trudności ruchowych, z koordynacją, integracją sensoryczną,
  • trudności w nabywaniu języka, opóźnionym rozwoju mowy,
  • całościowych Zaburzeń Rozwoju - np. Spektrum Autyzmu,
  • zespołów genetycznych np. Zespołu Downa,
  • obniżenia nastroju, trudności emocjonalnych, dużego stresu,
  • przygotowania do porodu i obniżenia napięcia związanego ze zbliżającym się rozwiązaniem,
  • trudności w nauce języków obcych,
  • trudności wokalnych u wokalistów i muzyków,
  • trudności grafomotoryczne (rysowanie, malowanie, wycinanie itp.),
  • trudności z analizą i syntezą słuchową głosek, sylab, wyrazów,
  • trudności w nabywaniu podstawowych umiejętności czytania i pisania,
  • trudności z wykonywaniem zadań związanych z orientacją przestrzenną, (np. zaburzenia lateralizacji, pomyłki prawo- lewo),
  • konieczność wielokrotnego powtarzania poleceń,
  • trudności w czytaniu ze zrozumieniem,
  • problemy związane z komunikowaniem się pisemnym, rozplanowaniem notatki,
  • ograniczenia umiejętności poczucia rytmu oraz sekwencyjności (np. nieumiejętność zapamiętania tabliczki mnożenia),
  • wolniejsze tempo pracy na lekcji,
  • trudności matematyczne,
  • nieadekwatne oceny w szkole w porównaniu z wysiłkiem włożonym na naukę w domu.

Trening słuchowy Tomatisa działa na funkcjonowanie połączeń nerwowych - wspomaga dekodowanie i analizę dźwięków, a także koordynację słuchowo-wzrokowo-ruchową czyli procesów od, których zależy sprawne nabywanie różnorodnych umiejętności szkolnych. Ma on na celu skrócenie czasu analizy informacji dźwiękowej w wyniku czego znacznie poprawia się pamięć, koncentracja i uwaga a co za tym idzie -zdolność efektywnego uczenia się.

Czas trwania

Przebieg treningu uzależniony jest od potrzeb konkretnej osoby, natomiast w pierwszym etapie zawiera około 25-30 sesji po 1,5 godziny każda. Istnieje możliwość wprowadzenia kilkutygodniowej przerwy w trakcie (po zakończeniu konkretnego etapu) lub powtórzenia jednej z faz, dla uzyskania lepszego efektu.

Dla niektórych treningów, na przykład treningu wspomagającego naukę języków obcych, czy treningu związanego z koncentracją uwagi i pamięcią przed egzaminem, czas trwania jest krótszy i wynosi od 10 do 20 dni.

Po pierwszej, zasadniczej części treningu, możliwe jest wprowadzenie fazy aktywnej, czyli pracy z własnym głosem. Robi się to po przerwie, a faza aktywna ma różną długość i zależy od potrzeb konkretnej osoby. Fazę aktywną można wznawiać co jakiś czas. Trening zasadniczy wykonuje się tylko raz.

Kto prowadzi?

Angelika
Kaźmierczak
Psycholog, logopeda

trending_flat
Angelika Kaźmierczak

Magdalena
Orlińska
Pedagog, logopeda

trending_flat
Magdalena Orlińska

Skorzystaj z usługi