By rozwijać mowę dziecka
Nasza oferta skierowana jest do wszystkich rodziców, którzy niepokoją się rozwojem mowy oraz komunikacji swojego dziecka.
Logopeda jest potrzebny, gdy dziecko mówi niewiele, gdy mówi niewyraźnie, gdy mówi niepłynnie, ktoś z otoczenia zauważył wadę wymowy lub w każdym innym przypadku, gdy rodzic chciałby skonsultować jakiś obszar rozwoju mowy dziecka.
Konsultacje odbywają się bez obecności dzieci, w cichym i ustronnym miejscu nie zakłócającym połączenia. Rodzice wysyłają logopedzie wcześniej przygotowane materiały audio lub video, które posłużą do analizy mowy i komunikacji dziecka.
Warto się przygotować!
Pamiętaj, żeby zapisywać wszystkie pytania. W trakcie konsultacji często zapominamy o coś zapytać.
Przygotuj materiały, które pomogą w diagnozie.
Jeśli martwisz się o zbyt wolny rozwój mowy swojego dziecka, spisz wszystkie wyrazy i dźwięki, które wymawia. Pomocne będą też filmy z nagraniem mowy dziecka, które bywa nieśmiałe w pierwszym kontakcie.
Przynieś ze sobą wyniki dziecka.
Jeżeli dziecko uczęszcza do poradni specjalistycznej, np. laryngologicznej, psychologicznej koniecznie zabierz ze sobą wyniki badań, opinie, zaświadczenia. Przydaje się również książeczka zdrowia dziecka.
Konsultacja obejmuje wstępne badanie logopedyczne, które w zależności od wieku dziecka obejmuje: badanie nadawania oraz rozumienia mowy, badanie wymowy, sprawności i anatomii narządów artykulacyjnych, badanie zgryzu oraz słuchu fonemowego. Logopeda dziecięcy określa także ewentualną wadę wymowy oraz kierunek pracy nad nią.
Podczas konsultacji weryfikowana jest konieczność podjęcia terapii logopedycznej, a rodzic otrzymuje wskazówki do pracy z dzieckiem lub zalecenie kontaktu z innymi specjalistami.
Spotkanie przebiega w miłej atmosferze, w większości w formie zabawy. Logopeda zanim przejdzie do badania nawiązuje kontakt z dzieckiem. Badanie nie jest wykonywane na siłę, wbrew woli dziecka, a wszelkie działania są podejmowane za zgodą rodziców i malucha, by każdy czuł się komfortowo.
Trening polega na podawaniu przez specjalne słuchawki dźwięków w postaci głosu lub muzyki. Kluczowy jest fakt, że dźwięki te są filtrowane - odcinane są wysokie lub niskie częstotliwości, by aktywować obszary kory mózgowej odpowiedzialne za konkretne umiejętności.