Jąkanie to temat, który wbrew pozorom dotyczy dość sporej liczny rodzin. Choć czasami może się wydawać, że przez całe życie nie spotkaliśmy ani jednej osoby mówiącej niepłynnie, to w rzeczywistości mogło być ich całkiem sporo. W okresie intensywnego rozwoju mowy jąka się aż 5% dzieci, ale szczęśliwie 80% z nich zaczyna samoistnie mówić płynnie. Z pozostałymi problem jąkania pozostaje na dłużej…
Gdzie szukać pierwszej dawki informacji?
Raczej nie w internecie! 🙂 Wiem doskonale, że można tam znaleźć wiele bardzo sprzecznych, a nie raz szkodliwych informacji. Książka Zrozumieć jąkanie jest idealnym poradnikiem zarówno dla rodziców dzieci, które dopiero zaczynają się jąkać jak i dla tych, u których problem niepłynności trwa już dłużej, czasami nawet całe lata.
Książka jest godna polecenia przede wszystkim dlatego, że zawarte w niej informacje przekazują specjaliści w tej dziedzinie. Wiedza, w niej zawarta jest aktualna, obalanych jest wiele mitów na temat niepłynności i osób jąkających się. Nie są powielane szkodliwe stereotypy czy pomysły na terapię, które mogliśmy oglądać np w filmie „Jak zostać królem”, który zresztą serdecznie polecam!
Co robić?
W książce rodzice, terapeuci i nauczyciele znajdą solidną dawką informacji o tym, jak reagować na pierwsze objawy jąkania dziecka – jak wspierać je w trudnych momentach, a także dowiedzą się, czego warto unikać.
Opisane jest też szczegółowo to, jak wspierać dziecko starsze w momentach, gdy mówienie staje się wyjątkowo trudne.
Doświadczenia dzieci i nastolatków
Niezwykle cenne jest to, że w książce E. Kelman i A. Whyte możemy znaleźć bardzo wiele wypowiedzi dzieci jąkających się, które przybliżają nam to, jak czują się one w różnych sytuacjach związanych z jąkaniem. Podkreślają one, że chcą być traktowane jak każde inne dziecko, a także, że rówieśnikom o wiele łatwiej przychodzi drwienie z jąkania niż np. z niepełnosprawności. Dzieci same podpowiadają, co pomaga im w płynnym mówieniu i lepszym samopoczuciu, czyli co my, dorośli, możemy zrobić, by dziecko mówiące niepłynnie mogło mówić swobodniej.
Trudny temat, także dla rodziców
Książka Zrozumieć jąkanie porusza temat jąkania także z innej perspektywy – rodziców. Rodzice opowiadają o swoich, nie zawsze łatwych, doświadczeniach. O frustracji, obawach, ale też sukcesach swoich dzieci
Książka Zrozumieć jąkanie jest jednym z moich ulubionych poradników tego typu. W pigułce przekazuje najważniejszą wiedzę związaną z niepłynnością i ukierunkowują działania dorosłych tak, by pomóc dzieciom, bez względu na ich wiek.
Książkę można nabyć na stronie Wydawnictwa Edukacyjnego: KLIK
Serdecznie polecam!