Temat bezpieczeństwa życia na naszej planecie oraz jej przyszłości jest ostatnio bardzo na topie. Rośnie świadomość ludzi w kwestii dbania o nasz wspólny dom, poczucie, że małe zmiany mają znaczenie. Zmiany wprowadzane w domach dotyczą w dużej mierze tego, jakie odpady produkujemy. Śmieci – ile o nich wiemy? Czy zdajemy sobie sprawę z tego, jakim są zagrożeniem? Czy zaczęliśmy już rozmawiać na ten temat z naszymi dziećmi?
Co to są śmieci?
Co ma wartość, a co nie? Czy jedna rzecz dla kogoś może być skarbem, a dla innego śmieciem? Czy wszystkie stare rzeczy są niepotrzebne, a nowe – przydatne?
Początek książki ŚMIECI wydanej przez Wydawnictwo Babaryba zachęci Was i Wasze pociechy do takiej refleksji. Możecie porozmawiać z nimi o tym, jak inaczej możemy patrzeć na te same przedmioty. To bardzo cenna lekcja wrażliwości i uważności na to, co nas otacza.
Przecież stary miś, pozbawiony ucha, rozpruty i brudny (tak, jak na jednej z kart książki) wydaje się z pozoru czymś nienadającym się do niczego. Dla innej osoby może to być jednak skarbnica wspomnień, z którą za nic nie chce się rozstać. Stary kubek może zmienić się w inny przedmiot, jeśli tylko zechcemy spojrzeć na niego inaczej.
Co zostawisz dla kolejnych pokoleń
Wielu z nas, dorosłych, przez dużą część życia nie zastanawiało się, jaki wpływ będą miały nasze odpady na wygląd Ziemi w przyszłości. Na szczęście się to zmienia. Nie mamy jednak czasu na to, by nasze dzieci żyły tak długo w nieświadomości tego procesu. Z książką ŚMIECI będziecie mogli zastanowić się nad tym, co po nas pozostanie i jakie ślady mogą odkryć na nasz temat przyszłe pokolenia.
Kosz na śmieci i co dalej?
Z książki ŚMIECI Gerdy Raidt można czerpać bardzo wiele ciekawych informacji. Sama o wielu z nich nie zdawałam sobie sprawy – np jak śmieci są składowane długoterminowo. Zwracana jest również uwaga na to, że nie wszyscy chcą postępować z odpadami tak, aby chronić planetę. poruszane są codzienne sytuacje, które kręcą się wokół śmieci. Problem reklam, które sztucznie napędzają naszą chęć kupowania a przez to – generowania większej ilości odpadów. Warto rozmawiać o tym z dziećmi, aby umiały podejmować rozważne decyzje co do tego, czego potrzebują, a czego mogą się pozbyć. Oraz w jaki sposób zrobić to bezpiecznie.
Książka ŚMIECI to pozycja, która może zostać na półce na lata. Można sięgać do niej i sukcesywnie poszerzać zakres omawianych problemów. Może ona posłużyć także jako inspiracja lub skarbnica wiedzy dla samych rodziców, dbających o bezpieczną przyszłość swoich pociech. Tak będzie na pewno w naszym domu, bo temat ten jest dla nas bardzo ważny, szczególnie w ostatnim czasie.
Dbajmy o nasza planetę, aby nasze dzieci miały gdzie zakładać swoje rodziny 🙂
Książkę ŚMIECI znajdziecie oczywiście na stronie Wydawnictwa Babaryba. Jest to jedna z ich nowości, zaraz obok książki „Plastik fantastik?” poruszająca temat ekologii i dbania o Ziemię. Zachęcam do zapoznania się z nią 🙂 KLIK