Gdybym zapytała moich znajomych dorosłych, czy na jakimś etapie swojego życia interesowali się rozwiązywaniem zagadek przez detektywów, kryminałem, badaniem losów różnych osób, to większość z nich, jeśli nie wszyscy, odpowiedzieliby, że TAK.
Wiedza przydatna każdemu
„Ślady kryminalistyczne” to książka przygotowana z myślą o dzieciach i młodzieży, którzy interesują się tym nie raz trudnym, jednak bardzo życiowym i praktycznym tematem. Dzięki poznaniu szczegółowych informacji dotyczących zbierania danych na miejscu zdarzenia, zostawiania śladów i szukaniu przestępcy, dzieci nie tylko dowiadują się, że bycie zbrodniarzem nie popłaca, ale także uczą się jak rozumować i wyciągać wnioski. Poznają też różne zagrożenia i sposoby, jakimi można sobie z nimi radzić lub im przeciwdziałać.
Autorka
Autorką książki jest dr Joanna Stojer-Polańska – kryminalistyk, wykładowca akademicki, mama. Bliska dzieciom i przekazująca im wiedzę podczas zajęć na uniwersytetach dzieci – o śladach, zwierzętach na służbie oraz praktyczne, podczas których rozwiązywane są zagadki kryminalistyczne.
Kryminalistyk i kryminolog
Z książki dr Joanny Stojer – Polańskiej dowiemy się między innymi czym zajmuje się kryminalistyk (a czym kryminolog) i jakich narzędzi używa w swojej pracy. CO do czego służy i dlaczego jest konieczne oraz z jakiego powodu wykorzystywane jest w taki właśnie sposób.
Ślady - na tropie przestępcy...
Duża część książki poświęcona jest śladom – temu, że cały czas zostawiamy je nawet, gdy tego nie chcemy. Dowiemy się co jest śladem oraz że może nim być również coś, czego nie ma. Będziemy wiedzieć, jak zachować się w miejscu, w którym zostało popełnione przestępstwo, by nie utrudniło to śledztwa. Zrozumiemy, że nie istnieje zbrodnia doskonała, a o, że jakieś ślady są niewidoczne to wcale nie znaczy, że ich nie ma. Brzmi ciekawie, prawda?
Zbrodnia i kara
Książka „Ślady Kryminalistyczne” omawia też samego przestępcę – jak bada się jego zachowanie, motywy, oraz jaka kara grozi mu za popełniony czyn. To, czy można popełnić przestępstwo wcale o tym nie wiedząc? Czy zawsze wiadomo, że pało się ofiarą nadużycia? Oraz czy wszyscy przestępcy zostają schwytani i dlaczego tak się dzieje?
Jak sami mamy szukać pomocy?
Bardzo cenną częścią książki dr Joanny Stojer-Polańskiej jest ta, omawiająca sytuację, w której sami znajdujemy się w jakimś niebezpieczeństwie. Co wtedy zrobić, komu zaufać, jak się zachować? Odpowiedzi na te ważne pytania znajdziecie właśnie w tej książce.
Jest ona świetną okazją do tego, by porozmawiać z dzieckiem na tematy bezpieczeństwa w trudnych, nietypowych sytuacjach. Może dzięki temu wprowadzicie w waszym domu procedury bezpieczeństwa? Hasło bezpieczeństwa, nauka numeru telefonu, adresu, numerów telefonów alarmowych to coś, co może w pewnych okolicznościach uratować zdrowie lub życie dziecka. Oby nigdy nie było to konieczne, jednak warto dzięki nim czuć się bezpiecznie.
Dla kogo?
Książka „Ślady kryminalistyczne” napisana jest dość prostym, jak na omawianą dziedzinę, językiem. Mimo to występuje w niej wiele skomplikowanych określeń lub dość abstrakcyjnych dla małego dziecka problemów. Z tego względu polecam tę lekturę przede wszystkim dzieciom w wieku szkolnym.
Książkę z łatwością znajdziecie w wielu księgarniach internetowych, na przykład w Smyku w bardzo przystępnej cenie 🙂 KLIK